Reset Setting
web2.jpg
default_bg.png
seam1.jpg
newbg3.jpg
W3C
Reset Setting Change contrast to brightChange contrast to originalChange contrast to darkChange font size to lower sizeChange font size to original sizeChange font size to large size
T
T
T
T
T
 
 
image
Soalan
Lazim
image
Hubungi
Kami
image
Aduan dan
Maklum Balas
image
Peta
Laman
  Print
All A B C D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z 
No. NamaJawatanBahagianTarikh Berkuatkuasa  
1Fathil Suhairi bin HamidPembantu Tadbir (Kewangan) Gred W26Bahagian Khidmat Pengurusan, Ibu Pejabat Perikanan, Putrajaya03/12/2019
2Dr. Alias bin ManPengawai Penyelidik (Jusa C)Ibu Pejabat Perikanan01/08/2019
3Dr. Fariduddin bin OthmanJUSA C (Memangku)Institut Penyelidikan Perikanan Glami Lemi28/06/2019
4Samsudin bin BasirPegawai Penyelidik Q54FRI KG ACHEH15/05/2019
5Rosidi bin AliPegawai Penyelidik Gred Q54FRI Kg. Acheh, Perak01/01/2019
6Kamarudin Bin OthmanPembantu Laut, Gred A26Cawangan Pengurusan Dan Pemuliharaan Sumber, Terengganu17/12/2018
7Muhammad Zaki Bin GhaniPembantu Perikanan, Gred G22Cawangan Pengurusan & Pemuliharaan Sumber, Pahang16/12/2018
8Che Amir Bin MahmudPenolong Pegawai Perikanan, Gred G36Cawangan Sebaran Dan Promosi, Bhg. Pengembangan & Pemindahan Teknologi, Putrajaya15/12/2018
9Yusof Bin KalamPengawal Keselamatan, Gred Kp11Pusat Penyelidikan Perikanan Air Tawar Glami Lemi, Jelebu Negeri Sembilan05/12/2018
10Suren Anak SijakPembantu Perikanan, Gred G22Cawangan Pengembangan Dan Pemindahan Teknologi, Sarawak01/12/2018
11Pang Soo KeatPembantu Perikanan, Gred G22Pejabat Perikanan Daerah Seberang Perai, Pulau Pinang28/11/2018
12Malek Bin DaudPembantu Makmal, Gred C22Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang20/11/2018
13Che Hassan Bin Che AliPenolong Pegawai Perikanan, Gred G32Pejabat Perikanan Daerah Johor Bahru / Kulai Jaya, Johor14/11/2018
14Razali Bin AhmadPenolong Pegawai Perikanan, Gred G32Unit Penguatkuasaan Perikanan, Selangor04/11/2018
15Tan Geik HongPegawai Perikanan, Gred Utama C (Vu7) (TKPP)Pejabat Timbalan Ketua Pengarah (Pembangunan), Putrajaya30/10/2018
16Mohamad Noor Bin HassanPembantu Laut, Gred A19Cawangan Perlindungan Sumber Kuala Kurau, Perak27/10/2018
17R A Roki Bin MohamedPegawai Penyelidik, Gred Q52Pusat Penyelidikan Marikultur Langkawi, Kedah24/10/2018
18Mohammed Bin MohidinPegawai Penyelidik, Gred Q54Institut Penyelidikan Perikanan Malaysia Cawangan Sarawak23/10/2018
19Aram-Rie Anak GingoPembantu Operasi, Gred N11Institut Penyelidikan Perikanan Malaysia Cawangan Sarawak25/09/2018
20Mohamad Samsi Bin IderisPembantu Perikanan, Gred G26Cawangan Perancangan & Pembangunan, Perak20/09/2018
21Jaffar Bin JohariPembantu Laut, Gred A19Cawangan Perlindungan Sumber Kg Acheh, Perak19/09/2018
22Ibrahim Bin MohamadPenolong Pegawai Perikanan, Gred G32Pejabat Perikanan Wilayah I Kuching, Sarawak18/09/2018
23Nasir Bin LolotPembantu Laut, Gred A22Pejabat Perikanan Daerah Tg Manis, Sarawak17/09/2018
24Abdul Aziz Bin DaudPembantu Perikanan, Gred G22Cawangan Pengembangan, Pulau Pinang11/09/2018
25Badeli Bin HassanPenolong Pegawai Perikanan, Gred G36Cawangan Akuakultur Dan Pengembangan, Perlis05/09/2018
26Adnan Bin AhmadPembantu Laut, Gred A19Pangkalan Perlindungan Sumber Langkawi, Kedah25/08/2018
27Monica Anak NyaunPembantu Tadbir (Perkeranian/Operasi), Gred N19Cawangan Khidmat Pengurusan, Sarawak08/08/2018
28Kamaludin Bin ArshadOperator Wayarles, Gred N19 Cawangan Pengurusan & Pemuliharaan Sumber, Kedah01/08/2018
29Che Nor Zohari Bin YahyaPembantu Laut, Gred A19Unit Penguatkuasaan Perikanan, Selangor23/07/2018
30Nor Rudin Bin AbdullahPembantu Kemahiran, Gred H22Cawangan Khidmat Pengurusan, Rancang Dan Pembangunan, Kelantan19/07/2018
31Othman Bin AhmadPembantu Perikanan, Gred G26Ketua Daerah Perikanan Kuala Selangor18/07/2018
32Mohamad Pahmi Bin AhmadPembantu Operasi, Gred N11Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang12/07/2018
33Mohd. Fahmi bin AhmadPembantu Operasi H11FRI Batu Maung12/07/2018
34Rosdi Bin AmbokPembantu Perikanan, Gred G22Pusat Pengembangan Perikanan Seberang Takir, Terengganu06/07/2018
35Zainudin Bin Mat NorPembantu Awam, Gred H11Pusat Pengembangan Akuakultur Perlok, Pahang24/06/2018
36Shahunthala Devi A/P RamachandranPegawai Penyelidik, Gred Q54 Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang17/06/2018
37Kasmi Binti ShafieSetiausaha Pejabat, Gred N32Pejabat Ketua Pengarah, Putrajaya05/06/2018
38Lim Choon BengPembantu Perikanan, Gred G22Pejabat Perikanan Wilayah, Kuching04/06/2018
39Sulaiman Bin AhmadPembantu Kemahiran, Gred H19Pusat Pengembangan Teknologi Tg.Sedili, Johor01/06/2018
40Mohd Ali Bin AhmadPembantu Perikanan, Gred G26Kdp Jasin / Melaka Selatan30/05/2018
41Ramli Bin ZakariaPembantu Laut, Gred A19Pangkalan Tawang, Kelantan27/05/2018
42Belayong Anak NyuakPegawai Perikanan, Gred G54 (Pengarah)Pejabat Perikanan Laut Sarawak25/05/2018
43Sharifah Khadijah Binti Wan MustafaPenolong Pegawai Perikanan, Gred G32Cawangan Perancangan Dan Pembangunan, Sarawak23/05/2018
44Abd Rahim Bin AliPenolong Pegawai Perikanan, Gred G32Cawangan Pengembangan Dan Pemindahan Teknologi, Melaka17/05/2018
45Ishak Bin BakarPembantu Makmal, Gred C22Pusat Penyelidikan Dan Pengeluaran Benih Udang Kebangsaan Pulau Sayak, Kedah14/05/2018
46Wan Teh Bin HashimPembantu Laut, Gred A19Pangkalan Perlindungan Sumber, Pulau Pinang08/05/2018
47Mior Azman Bin AliPembantu Perikanan, Gred G22Pejabat Perikanan Daerah Larut/Matang & Selama, Perak01/05/2018
48Dayang Siti Jubeita Binti Abang IbrahimOperator Wireless, Gred N26Cawangan Penguatkuasaan, Bhg. Perlindungan Sumber, Putrajaya25/04/2018
49Zainal Abidin Bin Mohamed SulaimanPenolong Pegawai Perikanan, Gred G29Ketua Daerah Perikanan Kuala Langat/Sepang, Selangor24/04/2018
50Tan Bee ChewPembantu Perikanan, Gred G22Cawangan Biosekuriti, Sarawak20/04/2018
51Maimunah Binti BujangPembantu Tadbir (Perkeranian/Operasi), Gred N19Pejabat Perikanan Wilayah Ii Sibu, Sarawak16/04/2018
52Ibrahim bin JohariPegawai Penyelidik (Q48)FRI Batu Maung30/03/2018
53Ismail Bin Muhammad IsaPembantu Laut, Gred A19Pangkalan Perlindungan Sumber Kuala Kedah30/03/2018
54Ramley Bin Abu BakarPembantu Penyelidik, Gred Q26 Pusat Penyelidikan Perikanan Air Tawar Glami Lemi, Jelebu Negeri Sembilan29/03/2018
55Ramley Bin Abu BakarPembantu Penyelidik, Gred Q26 Pusat Penyelidikan Perikanan Air Tawar Glami Lemi, Jelebu Negeri Sembilan29/03/2018
56Zahari Bin AwangPenolong Pegawai Penyelidik, Gred Q36Pusat Biosekuriti Perikanan Klia Sepang, Selangor13/03/2018
57Rosli Bin JohariPemandu Kenderaan, Gred H11Cawangan Khidmat Pengurusan, Kedah09/03/2018
58Rogayah Binti KismanPembantu Tadbir (Perkeranian/Operasi), Gred N22Pusat Penyelidikan Ternakan Air Payau Gelang Patah, Johor05/03/2018
59Samion Bin IsmailOperator Wayarles, Gred N22 Cawangan Pengurusan Dan Pemuliharaan Sumber, Terengganu02/03/2018
60Mala Binti IbrahimPembantu Tadbir (Kewangan), Gred W22 Cawangan Khidmat Pengurusan, Terengganu01/03/2018
61Seevalingam A/L PerumalPenolong Pegawai Perikanan, Gred G29Cawangan Sebaran Dan Promosi, Bhg. Pengembangan & Pemindahan Teknologi, Putrajaya26/02/2018
62Mohamad Yazid Bin YahyaPembantu Makmal, Gred C26Pusat Biosekuriti Perikanan Klia Sepang, Selangor21/02/2018
63Nik Ab Rahman Bin Nik IsmailPembantu Makmal, Gred C22Departemen Pengurusan Dan Pembangunan Sumber Marin/Seafdec18/02/2018
64Lili Fauziah Binti IsmailPembantu Tadbir (Perkeranian/Operasi), Gred N26Cawangan Khidmat Pengurusan, Perak14/02/2018
65Zainol Bin ChinPembantu Laut, Gred A19Cawangan Pengurusan Dan Pemuliharaan Sumber, Terengganu11/02/2018
66Zaabah Bin DaudPembantu Kemahiran, Gred H19 Limbongan Perikanan Pelabuhan Klang15/01/2018
67Abu Talib Bin AhmadPengarah Kanan PenyelidikanInstitut Penyelidikan Perikanan, Batu Maung, Pulau Pinang12/11/2017
68Nasir bin SegunPembantu Perikanan Gred G22PPN Pulau Pinang01/02/2016
69Mat Yasin bin JunusPegawai Tadbir & Diplomatik Gred M54Pengarah, Bahagian Khidmat Pengurusan, Ibu Pejabat Putrajaya01/02/2016
70Abdul Mahat bin Mohamed SallehOperator Wayarless Gred N17PPN Pahang31/01/2016
71Sani bin Mohd IsaPegawai Perikanan Gred G54Pengarah, Bahagian Pengurusan Sumber, Ibu Pejabat Putrajaya31/01/2016
72Seniati binti JaisPembantu Perikanan Gred G26 (M)Pejabat Undang-Undang, Ibu Pejabat Putrajaya30/01/2016
73Fauziah binti IbrahimPembantu Tadbir (P/O) N17PPN Kelantan24/01/2016
74Inwi A/L Eh KliyauPenolong Pegawai Perikanan Gred G27PPN Pahang07/01/2016
75Rohani binti AbdullahSetiausaha Pejabat Gred N28PPN Terengganu01/01/2016
76Mohd Johari bin HashimPembantu Operasi Gred N11PPN Perak01/01/2016
77Loh Siok LanPembantu Makmal Gred C22 (TBK)FRI Batu Maung01/01/2016
78Pn. Bernice Sia Mui KungPembantu Tadbir Kewangan Gred W22 (KUP)IPP Cawangan Sarawak21/12/2013
79En. Mohd Zubir bin Abdul RashidPembantu Perikanan Gred G22Pejabat Perikanan Negeri Perak08/12/2013
80En. Dzulkifli bin AriffinPembantu Perikanan Gred G17Pejabat Perikanan Negeri Perak27/11/2013
81En. Abd Rahman bin JaafarTukang Gred R22Cawangan Penyelenggaraan Kapal (Limbongan)13/11/2013
82En. Ravandran a/l BaluOperator Wireless Gred N17Bahagian Perlindungan Sumber01/11/2013
83En. Awang Alim bin Awang DamitPembantu Laut Gred A22Pejabat Perikanan Laut Sarawak21/10/2013
84En. Khamarludin b. Mohd RazaiPembantu Perikanan Gred G22PPN Pahang01/10/2013
85En. Abdullah b. Mat ZainPembantu Perikanan Gred G26PPN perak01/10/2013
86Hj. Muhammad Hatta b. MahmudPegawai Perikanan Gred G52Bahagian Pembangunan Akuakultur, Ibu Pejabat Perikanan01/10/2013
87Pn. Wan Radziyah bt Wan LongPembantu Tadbir (Perkeranian) Gred N17Pejabat Perikanan Negeri Pahang01/10/2013
88En. Suhaimy bin SeninPembantu Perikanan Gred G22Pejabat Perikanan Negeri Melaka28/09/2013
89Oh Kim LanPembantu Makmal Gred C17IPP Pulau Pinang27/09/2013
90Pn. Rokiah bt OmarPembantu Perikanan Gred G22 (KUP)PPN Pahang12/09/2013
91En. Amir b. JerimiPembantu Perikanan Gred G22PPN Perak21/08/2013
92En. Saad b. Mat AritPembantu Perikanan Gred G22PPN Perlis13/08/2013
93En. Abdullah bin ManPembantu Laut Gred A17Pejabat Perikanan Negeri Kedah01/08/2013
94En. Abdullah Zabwi b. HarunPembantu Am Pejabat Gred N1Pusat Pengembangan Akuakultur Jitra, Kedah18/07/2013
95Hj. Hussin b. Mat AliPegawai Penyelidik Gred Q54PPPBUK Pulau Sayak, Kedah03/07/2013
96En. Hamzah b. Abu BakarPembantu Perikanan Gred G22PPN Melaka01/07/2013
97En. Abd Aziz b. TalibPembantu Perikanan Gred G22 (KUP)PPN Johor25/06/2013
98En. Saidon b. AhmadTukang K2 Gred R11Pusat Pengembangan Perikanan Laut Sitiawan, Perak25/06/2013
99En. Mazlan bin JohariPembantu Makmal Gred C17Pusat Kuarantin dan Kualiti Ikan Bukit Kayu Hitam24/06/2013
100Pn. Rashidah bt Mat ResatPegawai Penyelidik Gred Q41PPPBUK Pulau Sayak, Kedah16/06/2013
101Pn. Norhani bt MastorPembantu Tadbir (Perkeranian) Gred N17Pusat Penyelidikan dan Pengeluaran Benih Udang Kebangsaan, Pulau Sayak13/06/2013
102En. Mohd Saleh b. MohdPembantu Laut Gred A22PPN Selangor12/06/2013
103En. Johari b. HassanPekerja Rendah Awam Gred R1PPPBUK Pulau Sayak, Kedah08/06/2013
104En. Kamardin b. MohdPembantu Perikanan Gred G22 (KUP)PPN Johor25/05/2013
105En. Hasni b. JamjamPembantu Laut Gred A22PPN Pulau Pinang08/05/2013
106En. Rajendran a/l KrishnanPembantu Makmal Gred C26PPL Sarawak01/05/2013
107En. Ahmad Tarmizi b. Pandak HashimPembantu Perikanan Gred G22 (KUP)PPN Perak30/04/2013
108En. Wan Mohamad bin Wan YaacobPembantu Perikanan Gred G22Pejabat Perikanan Negeri Perak23/04/2013
109En. Lee Soon ChinPenolong Pegawai Perikanan Gred G32PPL Sarawak01/04/2013
110En. Rosly bin HassanPegawai Penyelidik Gred Q54IPP Pulau Pinang23/03/2013
111En. Md Zaki b. Mohd ZinPenolong Pegawai Perikanan Gred G27PPN Pahang10/03/2013
112En. Ng Cheng KiamPembantu Perikanan Gred G26PPN Pulau Pinang01/03/2013
113Pn. Samsiah bt SalehPembantu Perikanan Gred G22Pusat Pengembangan Akuakultur Bukit Tinggi, Pahang13/02/2013
114En. Zainul Abidin b. MakhtarPembantu Perikanan Gred G22 (KUP)PPN Selangor09/02/2013
115En. Zainal Abidin b. HashimPembantu Tadbir (Perkeranian) Gred N17PPN Selangor01/02/2013
116En. Rasidi b. MamatPemandu Kenderaan Gred R3PPL Sarawak01/02/2013
117En. Wan Rossly bin Wan YahyaPenolong Pegawai Perikanan Gred G27Pejabat Perikanan Negeri Kelantan27/01/2013
118Pn. Sharipah Shakila bt Syed AbdullahPenolong Akauntan Gred W36Bahagian Pentadbiran dan Kewangan, Ibu Pejabat Perikanan20/01/2013
119En. Zakaria b. IsmailPegawai Perikanan Gred G52PPN Selangor20/01/2013
120En. Nik Razali b. Nik LahPegawai Penyelidik Gred Q41PPPIL Tanjung Demong, Terengganu17/01/2013
121Pn. Zaleha bt AhmadPembantu Perikanan Gred G22 (KUP)PPN Kedah15/01/2013
122En. Salehudin bin AhmadPembantu Perikanan G22 (KUP)Pejabat Perikanan Negeri Kedah28/05/2012
123En. Hamzah bin NayanPekerja Awam Gred R1Pejabat Perikanan Negeri Kedah28/05/2012
124Pn. Tan Geok HuiPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Laut Sarawak02/05/2012
125Pn. Razidah bt BudinPegawai Perikanan Gred G52Institut Perikanan Malaysia, Terengganu18/04/2012
126En. Ibrahim bin ZakariaPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri Melaka20/03/2012
127Y.M Raja Mohamad Nordin bin Raja OmarPegawai Penyelidik Gred Utama 'C'Institut Penyelidikan Perikanan20/03/2012
128En. Azmay bin SaadPenolong Pegawai Perikanan G27Pejabat Perikanan Negeri Perak15/03/2012
129En. Harun bin MajidPembantu Perikanan G22JKKP Sabah (Kader)06/03/2012
130En. Muhammad Fuad bin HarunPembantu Penyelidik Q17Pusat Pengeluaran & Penyelidikan Udang Kebangsaan, Pulau sayak01/03/2012
131En. Abdul Aziz bin AhmadPen. Pegawai Perikanan Gred G32 (M)Pusat Kuarantin Ikan, Kompleks Sultan Abu Bakar, Johor06/02/2012
132En. Che Mohd Asa'ari bin AbdullahPembantu Perikanan G22 (KUP)Pejabat Perikanan Negeri Kelantan01/02/2012
133En. Zainuddin bin AbdullahPembantu Perikanan G22 (KUP)Pejabat Perikanan Negeri Perak01/02/2012
134Pn. Wan Noriah bt Wan EmbongPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri Johor01/02/2012
135Adrian Francis A/L J.J. Doss VijiarungamPegawai Perikanan Gred G48Bahagian Pengurusan Maklumat Perikanan, Ibu Pejabat Perikanan23/01/2012
136En. Shamsudin bin YusofPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Kelantan04/01/2012
137En. Mohd Sulaiman bin Abd RahimPembantu Perikanan G22 (KUP)Pejabat Perikanan Negeri Selangor03/01/2012
138En. Abdul Rashid bin JusohPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri Kelantan03/01/2012
139Pn. Faazaz Bt. Ab LatifPegawai Penyelidik Gred Q54Institut Penyelidikan Perikanan Batu Maung, Pulau Pinang25/11/2011
140En. Frankie Sujang anak SitaPembantu Perikanan Gred G26Cawangan Perundangan12/11/2011
141En. Ahmad Saktian B. LanggangPegawai Perikanan Gred G52Bahagian Pelesenan dan Pengurusan, Sumber, Ibu Pejabat Perikanan04/11/2011
142Chuah Toh ThyePegawai Penyelidik Gred Q54Institut Penyelidikan Perikanan Batu Maung, Pulau Pinang27/09/2011
143Datuk Haji Suhaili bin Haji LeeTimbalan Ketua Pengarah (Operasi) Gred Utama Pejabat Timbalan Ketua Pengarah Perikanan (Operasi)02/08/2011
144Pn. Thalathiah bt Hj. SaidinPegawai Perikanan G54Bahagian Perlindungan Sumber07/07/2011
145Pn. Norzah Bt. SulaimanPegawai Penyelidik Gred Q41Pusat Biosekuriti Perikanan KLIA, Sepang, (penempatan secara pentadbiran)01/07/2011
146En. Salehan bin LaminPegawai Perikanan G54Bahagian Pengurusan Maklumat Perikanan18/05/2011
147En. Ishak bin IsmailPencatit Masa Gred N14 (KUP)Bahagian Kejuruteraan04/05/2011
148En. Mustapah bin Md OmarPegawai Tadbir dan Diplomatik M54Bahagian Pentadbiran dan Kewangan01/05/2011
149En. Fauzi B. Abdul RahmanPegawai Perikanan Gred G48Bah. Pembangunan dan Perundingan, Khidmat Teknikal, Ibu Pejabat Perikanan01/04/2011
150Pn. Fatimah bt Abdullah @ Umi ak AntasOperator Wireless N17Pejabat Perikanan Laut Sarawak31/12/2010
151En. Abdullah bin JaafarPegawai Perikanan G52Ibu Pejabat Perikanan, Putrajaya31/12/2010
152En. Akim Bujing @ Bakar AkimPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Laut Sarawak21/12/2010
153En. Othman bin MahomPekerja Awam R4Institut Penyelidikan Perikanan Bintawa, Sarawak03/12/2010
154En. Ahmad Zahari bin Mohd JaafarPembantu Tadbir N17Pejabat Perikanan Negeri Perak01/12/2010
155En. Abu Mansor bin IsmailPekerja Awam R4Pusat Pengeluaran & Penyelidikan Benih Udang Kebangsaan, Pulau Sayak, Kedah21/11/2010
156En. Ahmad bin YaakobPemandu Kenderaan R6Pejabat Perikanan Negeri Kedah15/11/2010
157En. Abd Hadi bin AhmadPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri Perak14/11/2010
158En. Ramli bin AliasPekerja Awam R4Pejabat Perikanan Negeri Perak11/11/2010
159En. Abdul Rahman bin BakarPembantu Tadbir N22Pusat Pengeluaran & Penyelidikan Benih Udang Kebangsaan, Pulau Sayak, Kedah06/10/2010
160En. Manukaran a/l SinakupanPengawal Keselamatan KP11Limbongan Pelabohan Klang, Selangor06/10/2010
161En. Abd Radzak bin MansorPekerja Awam R4Pejabat Perikanan Negeri Perak01/10/2010
162Dr. Mohd Fadhil Shuhaimi bin RamliKetua Cawangan Sumber PantaiIbu Pejabat Perikanan, Putrajaya01/10/2010
163En. Mohd Shahar bin Md SallehPembantu Am Pejabat N1Pejabat Perikanan Negeri Perak05/09/2010
164En. Muhamaad Hatta bin NordinPembantu Laut A17Pejabat Perikanan Negeri Perak05/09/2010
165En. Ahmad Superi bin AliPembantu Laut A17Pejabat Perikanan Negeri Selangor23/08/2010
166En. Doraisamy Reddy a/l Munusamy ReddyPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri Perak21/08/2010
167En. Adnan bin SudinPembantu Laut A17Pejabat Perikanan Negeri Selangor17/08/2010
168En. Mohd Nasir bin PawanPemandu Kenderaan R6Pejabat Perikanan Negeri Pulau Pinang13/08/2010
169En. Zulkipli bin AhmadPenolong Jurutera J38Limbongan Pelabohan Klang, Selangor08/08/2010
170Dato' Junaidi bin Che AyubKetua Pengarah PerikananIbu Pejabat Perikanan, Putrajaya07/08/2010
171En. Mansor bin AbdullahPembantu Penyelidik Q26PPPAT Gelami Lemi, Negeri Sembilan07/08/2010
172En. Rothi bin HassanPembantu Laut A17Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang02/08/2010
173En. Rahma bin IshakPembantu Perikanan G26Pejabat Perikanan Negeri Kelantan01/08/2010
174En. Rasid bin Hj. SaidPemandu Kenderaan R6Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang30/07/2010
175En. Md Shariff bin MeanPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri Johor21/07/2010
176En. Wan Ahmad bin Wan SembakPembantu Laut A17Department Penyelidikan dan Pengurusan Sumber Perikanan Marin, Terengganu19/07/2010
177En. Bahari bin Che DinPembantu Laut A17Pejabat Perikanan Negeri Pulau Pinang14/07/2010
178En. Wan Khazanah @ Wan Salleh bin MatPembantu Penyelidik Q17Pusat Pengeluaran & Penyelidikan Benih Udang Kebangsaan, Pulau Sayak, Kedah02/07/2010
179Hjh. Junaidah bt MahamudPembantu TadbirPejabat Perikanan Negeri Johor17/06/2010
180En. Kamarudin bin YaakubPembantu Perikanan G26Pejabat Perikanan Negeri Sembilan11/05/2010
181En. Mansor bin AliPembantu Laut A22Department Penyelidikan dan Pengurusan Sumber Perikanan Marin, Terengganu06/05/2010
182En. Mohd Rusley bin ZakariaPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Kelantan22/04/2010
183En. Misri bin SaminginPenolong Pegawai Penyelidik Q36Pusat Pengeluaran & Penyelidikan Benih Udang Kebangsaan, Pulau Sayak, Kedah16/04/2010
184En. Halim bin RashidPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Kedah31/03/2010
185En. Nazri bin NasirPemandu Kenderaan R6Bahagian Pembangunan dan Perundingan Khidmat Teknikal, Ibu Pejabat31/03/2010
186Pn. Fatemah bt HassanPembantu Tadbir (Kewangan) W22Pejabat Perikanan Negeri Johor20/03/2010
187En. Hussain bin Abdul RahmanKetua Cawangan Sumber Perikanan DaratIbu Pejabat Perikanan, Putrajaya04/01/2010
188Hj. Samsuri bin MauludPembantu Perikanan G26Bahagian Pembangunan Perundingan Khidmat Teknikal02/12/2009
189En. Rantai Anak TungkatSerang Gred A17IPPCS Bintawa30/11/2009
190En. Azizan bin ManKelasi Gred A1IPP Pulau Pinang24/10/2009
191En. Abdul Wahab bin SuhailiJuruinjin Laut Gred A11PPN Sarawak04/10/2009
192En. Trisno bin SarintanaPembantu Tadbir Kewangan W17PPN Sarawak09/09/2009
193En. Safiiei bin OthmanPembantu Penyelidik Q17PPPBUK Pulau Sayak01/09/2009
194En. Md Zaidi bin Md. MohamedPenolong Pegawai Penyelidik Q27PPPBUK Pulau Sayak01/08/2009
195En. Meno bin AbangSerang A22PPN Sarawak08/07/2009
196En. Mohd Ali bin IbramshahPembantu Makmal C17IPP Pulau Pinang07/07/2009
197En. Zakaria bin ChikPekerja Awam R1PPN Terengganu08/05/2009
198En. Kasim bin RousPemandu Kenderaan Gred R3PPN Pulau Pinang11/04/2009
199En. Teoh Lai TeongPembantu Penyelidik Gred Q22IPP Pulau Pinang05/04/2009
200En. Hambali bin MasaliSerang A17PPN Sarawak01/04/2009
201En. Mohd Zamri bin Che KhasKelasi Gred A1Institut Perikanan Malaysia01/04/2009
202En. Che Wan Maznu bin Che Wan NawiJurumudi Gred A3PPN Terengganu28/02/2009
203Ab. Samat bin IsmailPekerja Awam R4PPPAT Gelami Lemi, Negeri Sembilan14/02/2009
204En. Ab. Samat bin IsmailPekerja Awam R4PPPAT Glami Lemi14/02/2009
205Pn. Sholeha bt. DesaPembantu Penyelidik Gred Q17IPP Pulau Pinang01/02/2009
206En.Ahmad Tajudin bin Mohd NoorPembantu Perikanan Gred G22PPN Perak01/01/2009
207Mohd Noh bin AhmadSerang A22Pejabat Perikanan Laut Sarawak25/11/2008
208Samsudin bin SamatPekerja Awam R1PPPAT Gelami Lemi, Negeri Sembilan30/10/2008
209Hat bin HoklaiPegawai Perikanan G48Pejabat Perikanan Laut Sarawak05/10/2008
210Salleh bin AyubPembantu Am Pejabat N1PPPAT Gelami Lemi, Negeri Sembilan01/09/2008
211Manan bin AliasPembantu Tadbir N22Pejabat Perikanan Negeri Pahang26/08/2008
212Md Noor bin MaarofPembantu Perikanan G26Pejabat Perikanan Negeri Sembilan24/08/2008
213Noriah bt Abd RahmanPembantu Tadbir W17Pejabat Perikanan Negeri Kelantan01/07/2008
214Mohd Sultan Marican bin Ishak MaricanOperator Wireless N11Institut Perikanan Malaysia, Chendering, Terengganu19/06/2008
215Rosdi bin PawiPekerja Awam R1Pejabat Perikanan Laut Sarawak18/06/2008
216Ibrahim bin DeramanPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Kelantan17/06/2008
217Ismail bin AwangPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Kedah15/06/2008
218Khalib bin YusoffPembantu Tadbir N22Pejabat Perikanan Negeri Terengganu11/06/2008
219Kamarol Aripin bin OmarSerang A17Pejabat Perikanan Negeri Johor09/06/2008
220Jainal Abidin bin KondoSerang A22Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang07/06/2008
221Aazizan bin WahadaPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Perak16/05/2008
222Abdul Halim bin HassanPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Kedah10/05/2008
223Haroon bin SulongKelasi A1Pejabat Perikanan Negeri Terengganu02/05/2008
224Lateh bin IbrahimSerang A17Pejabat Perikanan Negeri Kedah19/04/2008
225Sedek bin EmbongPenjaga Kolam Ikan N11Pusat Pengembangan Akuakultur Jitra, Kedah18/04/2008
226Mohd Rashid bin Hj AzizJuruenjin Laut A22Institut Perikanan Malaysia, Chendering, Terengganu13/04/2008
227Mansor bin DarusOperator Wireless N11Pejabat Perikanan Negeri Pulau Pinang05/04/2008
228Jaafar bin BidinSerang A17Pejabat Perikanan Negeri Kedah04/04/2008
229Chee Phaik EanPegawai Penyelidik Q52Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang25/03/2008
230Foo Ngan ShoonPembantu Penyelidik Q22Institut Penyelidikan Perikanan Bintawa, Sarawak19/03/2008
231Ab Latif bin SulaimanPekerja Awam R1PPPAT Gelami Lemi, Negeri Sembilan15/03/2008
232Hj. Mohd Shah bin Abd HamidPegawai Perikanan G54Bahagian Pembangunan Sumber Manusia, Ibu Pejabat11/03/2008
233Hj. A. Rahman bin MohamadPegawai Perikanan G54Bahagian Pelesenan dan Pengurusan Sumber, Ibu Pejabat07/03/2008
234Mustafa bin BidinPembantu Perikanan G17Institut Perikanan Malaysia, Chendering, Terengganu03/03/2008
235Kartini bt Abdullah @ Chua Lee HuangPegawai Perikanan G48Pejabat Perikanan Laut Sarawak01/03/2008
236Maharuddin bin Abdul RahmanKelasi A1Pejabat Perikanan Negeri Melaka01/03/2008
237Hussin bin IsthinPembantu Tadbir W17PPPAT Gelami Lemi, Negeri Sembilan01/03/2008
238Suut bin PadiPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Laut Sarawak22/02/2008
239Abdullah bin ShafiePembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Perak17/02/2008
240Othman bin Mat YahPekerja Awam R1Pejabat Perikanan Negeri Perak15/02/2008
241Lim Kheng MoiPembantu Tadbir Rendah N11Institut Penyelidikan Perikanan Bintawa, Sarawak02/02/2008
242Norlia bt Awang SulongPembantu Tadbir Rendah N11Pejabat Perikanan Negeri Pahang12/01/2008
243Hassan bin RahimJuruenjin Laut A11Pejabat Perikanan Negeri Kedah12/01/2008
244Hassan bin MohamadSerang A17Pejabat Perikanan Negeri Selangor07/01/2008
245Muhassan bin MohamadPenolong Pegawai Perikanan G32Pejabat Perikanan Negeri Perak01/01/2008
246Mohd Isa bin Abd ManapPembantu Makmal C22Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang01/01/2008
247Md Foozi bin RomliPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri Selangor01/01/2008
248Mohd Nazir bin Mat NoorSerang A22Pejabat Perikanan Negeri Terengganu01/12/2007
249Mohamad Nazri bin Alang IbrahimPemandu Kenderaan R3Pusat Pengembangan Akuakultur Enggor, Perak23/11/2007
250Ahmad Zaidi @ Saidi bin MahsarPRA R1Pejabat Perikanan Laut Sarawak23/11/2007
251Shofiah bt Hj ManPembantu Tadbir N17Pejabat Perikanan Negeri Kedah01/11/2007
252Zakaria bin DarusPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Perlis25/10/2007
253Hussin bin IbrahimPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri Kedah20/10/2007
254Sulaiman bin MohamadPRA R1PPPAT Gelami Lemi, Negeri Sembilan06/10/2007
255Sia Khoon EngPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri Selangor01/10/2007
256Mursidi bin SaadPemandu Kenderaan R3Pejabat Perikanan Laut Sarawak23/09/2007
257Ibrahim bin Chek ChikKelasi A1Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang16/09/2007
258Zainol bin AwangJuruenjin Laut A11Pejabat Perikanan Negeri Pulau Pinang13/09/2007
259Babujee bin AliPAR N1Pejabat Perikanan Negeri Sembilan09/09/2007
260Sanyun ak MuhamadJaga R1Institut Penyelidikan Perikanan Bintawa, Sarawak04/09/2007
261Omar bin AhmadPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Pulau Pinang01/09/2007
262Zainon bt AriffinPRAInstitut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang01/09/2007
263Nordin bin Ab RahmanPemandu Kenderaan R3Seafdec25/08/2007
264Ariffin bin DaudPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri Terengganu06/08/2007
265Sahri bin HamjahPRA R4Pejabat Perikanan Negeri Sarawak10/07/2007
266Mohd Razid bin Mohd NazirPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Pahang01/07/2007
267Mohamad bin NgahPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri Selangor01/07/2007
268Othman bin BakarTukang K2PPPAT Gelami Lemi, Negeri Sembilan01/07/2007
269Aziz bin IbrahimPemandu Kenderaan R3Institut Perikanan Malaysia, Chendering, Terengganu21/06/2007
270Esa bin PolaniPemandu Kenderaan R3Ibu Pejabat Perikanan, Putrajaya03/06/2007
271Abdul Talib bin LambakJuruenjin Laut A12Pejabat Perikanan Negeri Selangor01/06/2007
272Abdul Rashid binAbdul ShukorPAR N1Pejabat Perikanan Negeri Perak01/06/2007
273Hashim bin YahyaPemandu Kenderaan R3Pejabat Perikanan Negeri Selangor25/05/2007
274Mohd Noor bin Mat SomSerang A17Pejabat Perikanan Negeri Selangor08/05/2007
275Mokhtar bin AbdullahPemandu Kenderaan R3Pejabat Perikanan Negeri Perak03/05/2007
276Wahid bin Md AminPRA R1PPPAT Gelami Lemi, Negeri Sembilan01/05/2007
277Puteh Aminah bt HaronPembantu Tadbir N17Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang01/05/2007
278Md Khalid bin HussinPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Johor01/05/2007
279Wan Mansor bin Wan AhmadSerang A22Institut Perikanan Malaysia, Chendering, Terengganu24/04/2007
280Baharudin bin Hj AhmadPembantu Tadbir N22Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang10/04/2007
281Salim bin BassironPRA R1PPTAP Air Tawar, Negeri Sembilan01/04/2007
282Wan Ikhsan bin Tengku IsmailJuruenjin laut A18Pejabat Perikanan Laut Sarawak01/04/2007
283Sharifah Junaidah bt Syed MohamedPembantu Tadbir (Kesetiausahaan)Ibu Pejabat Perikanan, Putrajaya08/03/2007
284Johari bin SharudinPembantu Tadbir N22Ibu Pejabat Perikanan, Putrajaya07/03/2007
285Juliah bt SalimPembantu Tadbir N22Ibu Pejabat Perikanan, Putrajaya01/03/2007
286Ramli bin Md LazimPembantu Tadbir Kewangan W17Pejabat Perikanan Negeri Kedah01/03/2007
287Maznah bt Yang AsmanPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Perak01/03/2007
288Pn. Juliah Bt. SalimKetua Pembantu Tadbir (P) N22Pentadbiran Dan Kewangan01/03/2007
289Hamidah bt AbdullaahPenolong Akauntan W32Ibu Pejabat Perikanan, Putrajaya01/03/2007
290Tn. Hj Johari Bin SharudinKetua Pembantu Tadbir (T) N22Pentadbiran Dan Kewangan01/03/2007
291Hasemy bin Mohd AliPembantu Tadbir N17Institut Perikanan Malaysia, Chendering, Terengganu16/02/2007
292Azam bin IsmailPenjaga Kolam IkanPusat Pengembangan Akuakultur Jitra, Kedah11/02/2007
293Jamaludin bin JunidPenolong Pegawai Perikanan G27Pejabat Perikanan Negeri Kedah05/02/2007
294Ismail bin SaripPenolong Pegawai Laut A29Institut Perikanan Malaysia, Chendering, Terengganu01/02/2007
295Md Saad bin NoorPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Selangor01/02/2007
296Abd Latif bin SahatPenolong Pegawai Teknologi Maklumat F38Bahagian Pengurusan Maklumat Perikanan, Ibu Pejabat01/02/2007
297Yaakob bin AhmadPegawai Penyelidik Q52Pusat Pengeluaran & Penyelidikan Benih Udang Kebangsaan, Pulau Sayak, Kedah25/01/2007
298Khaidir @ Khidzir bin OthmanPenolong Pegawai Perikanan G27Pejabat Perikanan Negeri Kelantan25/01/2007
299Tn.Hj. Abdul Latif SahatPPSM (Kanan)Pengurusan Maklumat Perikanan25/01/2007
300Rahim bin ShariffPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri Johor14/01/2007
301Mansor bin Mat AkhirPRA R1Pusat Pengeluaran & Penyelidikan Benih Udang Kebangsaan, Pulau Sayak, Kedah06/01/2007
302Jamilah bt MohamadPembantu Perikanan G17Pusat Biosekuriti KLIA01/01/2007
303Ibrahim bin Mohd NohJurumudi A4Pejabat Perikanan Negeri Perak17/12/2006
304Halimah bt OsmanPembantu Tadbir N22Pejabat Perikanan Negeri Johor13/12/2006
305Abd Rahman bin IsmailPengajar Rendah G18Institut Perikanan Malaysia, Chendering, Terengganu19/11/2006
306Dominic Ranjef RingainPembantu Juruenjin Laut A1Institut Penyelidikan Perikanan Bintawa, Sarawak15/11/2006
307Md Ali bin NuruddinPencari Fail N1Ibu Pejabat Perikanan, Putrajaya14/11/2006
308Mat Hassan bin BakarTukang Masak N1Pejabat Perikanan Negeri Terengganu09/11/2006
309Mohd Yakob bin IbrahimPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Wilayah Persekutuan Labuan07/11/2006
310En. Leong Phin FengPegawai Perikanan G54Bahagian Kejuruteraan18/10/2006
311Ghazali bin BetahPembantu Tadbir Stor N17PPPAT Gelami Lemi, Negeri Sembilan02/10/2006
312Wong Chieng NiengPembantu Makmal C17Institut Penyelidikan Perikanan Bintawa, Sarawak15/08/2006
313Abdul Salim bin Mohd SharifJurumudi A4Pejabat Perikanan Negeri Pulau Pinang18/07/2006
314Jaya bin MusaJuruenjin Laut A18Pejabat Perikanan Negeri Kedah16/07/2006
315Tuan Hj. Arif bin RazaliPembantu Perikanan G22Ibu Pejabat Perikanan, Putrajaya04/07/2006
316Toh Chin GuanSerang A17Pejabat Perikanan Negeri Pulau Pinang23/06/2006
317Daut bin Md AliPembantu Makmal C17Pusat Pengeluaran & Penyelidikan Benih Udang Kebangsaan, Pulau Sayak, Kedah12/06/2006
318Ridzuan bin EusofPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Langkawi10/06/2006
319Maksam @ Madsam bin AdanKelasi A1Pejabat Perikanan Negeri Johor02/06/2006
320Ahmad bin SaadJuruenjin Laut A12Pejabat Perikanan Negeri Pulau Pinang01/06/2006
321Jalilah bt AliPembantu Tadbir N22Pejabat Perikanan Negeri Pahang21/05/2006
322Lio Kee Eng @ Joseph LioPenolong Pegawai Perikanan G32Pejabat Perikanan Laut Sarawak20/04/2006
323En. Abdul Hamid bin Abdul ShukorPegawai Perikanan G54Bahagian Pengembangan dan Pengurusan Kawalan Kualiti Ikan15/04/2006
324Hussein Hamzah @ HamjahJuruenjin Laut A22Institut Penyelidikan Perikanan Bintawa, Sarawak03/04/2006
325Safee bin KaslanPembantu Perikanan G17Pejabat Perikanan Negeri Melaka01/04/2006
326Ali bin BabaPRA R1PPPAT Batu Berendam, Melaka01/04/2006
327N.Chet Singh a/l Naginder SinghTukang K2 R11Limbongan Pelabohan Klang, Selangor01/04/2006
328Hanapi bin WahabJaga R1Pejabat Perikanan Laut Sarawak30/03/2006
329Musrijan bin SulaimanJuruenjin Laut A11Pejabat Perikanan Negeri Johor23/03/2006
330Othman bin Mohd SallehPembantu Am Rendah R1Pusat Pengembangan Akuakultur Jitra, Kedah13/03/2006
331Chua Yit Peng @ Chua Kiok PhinPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Laut Sarawak12/03/2006
332Layman bin AliPemandu Kenderaan R3Jabatan Perikanan Negeri Johor09/03/2006
333Abd Wahab bin SaadPembantu Perikanan G22Pejabat Perikanan Negeri05/03/2006
334Augustus Walter C.N. JacobsPenolong Pegawai Perikanan G27Ibu Pejabat Perikanan, Putrajaya01/03/2006
335Fadillah bt Noor MohdPembantu Tadbir N17Pejabat Perikanan Negeri Pulau Pinang20/02/2006
336Kong Meng ChooPembantu Makmal C17Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang18/02/2006
337Ishak bin HassanPembantu Am Rendah R1Pusat Pengembangan Akuakultur Jitra, Kedah02/02/2006
338Aini bt MohamadPembantu Perikanan G17Institut Perikanan Malaysia, Chendering, Terengganu01/02/2006
339Zainab bt OsmanPembantu Tadbir N17Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang31/01/2006
340Ahmad Zahir bin ShahidanKelasi A1Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang28/01/2006
341Md. Radi @ Md Rodzi bin Hj MuhamadPemandu Kenderaan R3Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang15/01/2006
342Sablee bin SulongPembantu Am Rendah R1Pejabat Perikanan Laut Sarawak14/01/2006
343Arif bin ZinJaga R1Institut Penyelidikan Perikanan Pulau Pinang13/01/2006
344Khadijah bt Mohd ShahPembantu Tadbir Rendah N11PPPAT Batu Berendam, Melaka01/01/2006
345Mohamad bin IshakPembantu Teknik J36Pusat Pengeluaran & Penyelidikan Benih Udang Kebangsaan, Pulau Sayak, Kedah01/01/2006
346Rokiah bt Abdul LatifPembantu Penyelidik Q22PPPAT Batu Berendam, Melaka01/01/2006
347Mohamad bin KudusPAR N1PPPAT Batu Berendam, Melaka01/01/2006
348Silvarasan a/l MuthusamyPembantu Perikanan G17Ibu Pejabat Perikanan, Putrajaya01/01/2006

Jabatan Perikanan Malaysia
Aras 1-6, Blok Menara 4G2,
Presint 4, 62628 Putrajaya

Pusat Panggilan 1Malaysia
(1MOCC) : 03-8000 8000
Faks : 03 - 8889 5490
E-Mel : hqhelp[at]dof[dot]gov[dot]my
Dasar Privasi | Dasar Keselamatan | Penafian | Soalan Lazim | Bantuan | Peta Laman

Sesuai dipapar menggunakan IE 9.0, Firefox 3.0, Google Chrome 9.0 ke atas dengan resolusi 1024 x 768.
Sila klik disini untuk muat turun versi IE terkini dan muat turun Adobe Reader untuk melihat format PDF


Anda pelawat ke : 45426 Tarikh Kemaskini : 20-01-2020
Facebook Information FacebookFacebook adalah sebuah layanan jejaring sosial, pengguna dapat membuat profil pribadi, termasuk pemberitahuan otomatis ketika mereka memperbarui profilnya.     Twitter Information TwitterTwitter adalah layanan jejaring sosial dan mikroblog daring yang memungkinkan penggunanya untuk mengirim dan membaca pesan berbasis teks hingga 140 karakter, yang dikenal dengan sebutan kicauan (tweet).     Instagram Information InstagramInstagram adalah sebuah aplikasi berbagi foto yang memungkinkan pengguna mengambil foto, menerapkan filter digital, dan membagikannya ke berbagai layanan jejaring sosial, termasuk milik Instagram sendiri.     Youtube Information YoutubeYouTube adalah sebuah situs web berbagi video, situs ini memungkinkan pengguna mengunggah, menonton, dan berbagi video.     RSS Information RSSRSS adalah sebuah file berformat XML untuk sindikasi yang telah digunakan (di antaranya dan kebanyakan) situs web berita dan weblog. RSS digunakan untuk menyebar ringkasan tulisan terbaru di jurnal, artikel lengkap dan bahkan gambar dan suara.     QR Code Information Kode QRKode QR atau biasa dikenal dengan istilah QR Code adalah bentuk evolusi kode batang dari satu dimensi menjadi dua dimensi. Kode QR berfungsi bagaikan hipertaut fisik yang dapat menyimpan alamat dan URL.     Mobile Information Mobile WebMobile web bertujuan untuk mengakses layanan data secara wireless dengan menggunakan perangkat mobile seperti handphone, pda dan perangkat portable yang tersambung ke sebuah jaringan telekomunikasi selular.